Jakub Nagy
4 minúty čítania
Dnes sa papier používa už o niečo menej, ako tomu bolo v minulosti. Dnes veľa firiem v rámci šetrenia "osekalo" náklady práve tým, že zastavili alebo znížili výrobu rôznych katalógov, brožúr, letákov a podobne. Na jednu stranu je to škoda, na druhú všetci chápeme snahu znížiť náklady na minimum.
Má teda zmysel vôbec riešiť niečo s papiermi a čítať si o nich? Určite áno!
Papiere majú stále svoje využitie, či sa bavíme o vizitkách (dajú sa nahradiť palstom), o foldroch (zakladače), alebo aj už o zmienených katalógoch a letákoch, alebo knihy a iné publikácie.
Takže, ako prvé sa papiere delia na natierané a nenatierané. Natierané papiere majú ešte ďalšie prevedenia, ako lesklý, pololesklý, matný, polomatný, satínový a podobne.
Nás budú zaujímať hlavne lesklý a matný papier. Tie sú u najpoužívanejšie. Dávame ich napríklad na letáky, vizitky, brožúry, katalógy a podobne. Je to kvôli tomu, že je na nich tlač krajšia a ostrejšia, než na obyčajných nenatieraných papieroch.
Rozdelenie použitia sa robí hlavne podla ich gramáže. Na letáky sa používa väčšinou papier od 90g-135g. Vnútra katalógov majú gramáž veľmi podobnú od 90g až po 150g. Pri brožúrach vieme využiť takmer celé spektrum gramáži. Obálky brožúr majú 200g-350g, vnútro má 135g až 300g, záleží to podľa počtu strán. Na foldre sa používajú 200g až 400g papiere atď.
Nenatieraný papier môžete použiť na rovnaké tlačoviny, povrch nebude taký hladký a ľahšie sa na neho píše, preto sa nenatieraný papier používa na hlavičkové papiere, výkresy a podobne. Napríklad na hlavičkové papiere a podobné tlačoviny sa väčšinou používa 80g papier, na vnútro kníh sa dáva papier o gramáži 80g až 100g.
Vyššie gramáže pri nenatieraných papieroch sú hrubšie, ako u natieraných. Je to z dôvodu zloženia papiera, kde natierané vrstvy niečo vážia, tým pádom rovnaká gramáž, neznamená rovnaká hrúbka.
Ďalej ešte máme v ponuke rôzne lepenky, pohľadnicové kartóny, rôzne kreatívne papiere a podobne, avšak pre ich špecifické použitie sa im v tomto článku nebudeme venovať.
Najväčšou prednosťou papiera, je určite to, že je ekologický, dá sa recyklovať a pestuje sa tak, aby sa dal krásne ťažiť a znova vysádzať, väčšinou v severských krajinách, ako Švédsko a Fínsko.
Z papiera vieš vyrobiť aj ďalšie produkty, ako napríklad poštové obálky, rôzne krabičky a obaly, z recyklovaných papierov je to napríklad toaletný papier atď.
Existujú dokonca papiere a aj poštové obálky, ktoré sa nedajú roztrhnúť pridaním vlákien, alebo nehorľavý papier. K tomu ešte pridaj možnosti zušľachťovania tlačovín, akými sú laminovacie fólie, parciálny alebo celoplošný UV lak, razba, razba metalickými fóliami, výseky, slepotlač, termo farby, ktoré reagujú s teplom, metalické farby, stieracie vrstvy a mnoho a mnoho ďalšieho. Predstavám sa v podstate medze nekladú :)
Takže už vieš, aký papier asi budeš chcieť na svoju tlačovinu a ak náhodou nevieš radi Ti poradíme.
Všetko z hore uvedeného Ti vieme vyrobiť a so všetkým vieme poradiť, dokonca aj s tým, čo nebolo spomenuté v článku.
Poďme si zhrnúť, čo všetko si teda môžeš u nás nechať vyrobiť:
Vizitky, letáky, brožúry, katalógy, manuály, knihy, plagáty, zakladače, svadobné a iné oznámenia
Poštové obálky, papierové samolepky, kalendáre, diáre, hlavičkové papiere, zošity, trhacie bloky,
Pohľadnice, krabičky, obaly,